Blog muzyki rosyjskiej,ukraińskiej,białoruskiej oraz bałkańskiej

RETRO LEGENDY ZSRR

Ogromna slawa Anny German w ZSRR oraz obecnej Rosji

Niewątpliwie Anna German w Rosji jest uważana nawet w teraźniejszych latach jest uważana za megawiazdę. I to mimo tego,że jej ojciec został rostrzelany przez NKWD pod zarzutem szpiegowstwa, Anna German poświęciła swoją osobę dla kraju , który przyczynił się do jej tragedii rodzinnych, których dopuścił się komunizm w ZSRR. , których wyżej napisałem w biografii piosenkarki. Piosenki dla Anny German pisali radzieccy kompozytorzy a m.in.:Arno Babadżanyan, Yevgeniy Ptichkin, Aleksandra Pahmutova, Yan Frenkel, Oskar Felcman, Vladimir Shainskiy oraz inni.Najbardziej popularne przeboje Anny German w języku rosyjskim to

"Nadezhda" (muz.A.Kahmutova, tekst.N.Dobronravova)

"Kogda tsveli sady"

"Eho lyubvi"

 

"Sluchaynost'

 

"Gori,gori moya zvezda"

Piosenki w wykonaniu Anny German wyróżniały się wrażliwością, duchowością oraz melodyjnością a także tym,że Anna German wykonując piosenki po rosyjsku śpiewała "bez akcentu" co też mogło miec ogromną rolę,że Rosjanie tak szanują naszą Annę German.W latach 1970-1980 Anna German była jedną z najpopularniejszych piosenkarek w ZSRR.W 1977 r.Anna German wystąpiła na znanym rosyjskim Festiwalu Pieśnia Goda z piosenką "Kogda tsveli sady", gdzie spotkała się z gorącymi owacjami i nieustającymi brawami rosyjskiej publiczności.Po swoim wystąpieniu na prośbę publiczności musiała śpiewac tą piosenkę na bis.

Głos Anny German to charakterystyczny, mocny liryczny sopran o wyjątkowej barwie oraz unikalny styl wykonywania wywołuje wrażenie nieograniczonych możliwości wokalnych.Piosenkarka wyróżniała się ogromną muzykalnością, artyzmem, dużym ciepłem charakteru oraz duchowością wykonywanych przez siebie piosenek.W repertuarze piosenkarki były piosenki różnorakiego stylu muzycznej. Piosenkarka wykonywała zarówno piosenki wesołe jak i liryczne a także tragiczne pieśni wojenne oraz o tematyce tragicznej kobiecej miłości.Poza ogromnym talentem wokalnym Anna German posiadała równie duży urok osobisty.

Piosenka rosyjska pt."Echo lyubvi" stała się soundtrackiem do radzieckiego filmu "Sud'ba" (1977 r.) była zaśpiewana w duecie z Lvem Leschenko.Był to jeden z najpopularniejszych singli radzieckich z końca lat 70-tych i początku 80-tych. Poza tym,że Anna German zdobyła ogromną popularnośc w Polsce to także odniosła ogromny sukces w ZSRR.

O dziwo Rosjanie zazwyczaj nie doceniający dokonań naszej polskiej muzyki z ogromnym szacunkiem odnoszą się do twórczości Anny German.Wydaje mi się ,że w tym rosyjskim sentymencie do German jest to,że Anna German urodziła się w ówczesnym ZSRR a także miała poniekąd rosyjskie korzenie. Wątpię gdyby German była rodowitą Polką odniosłaby tak oszołamiający sukces w ZSRR.Mimo tego wspomnijmy o latach sukcesów Anny German na estradzie ZSRR.

Dorobek artystyczny Anny German to 20 płyt winylowych głównie wydanych w Polsce wydane od 1966 do 1991 roku (z czego 7 wydanych w ZSRR i 1 we Włoszech, reszta wydane w Polsce), 12 singli,16 muzycznych pocztówek oraz 36 płyt kompaktowych (z czego 20 CD wydanych w Rosji) wydanych od 1991 do 2010 roku.

W 2012 r. Rosyjski adwentystyczny ośrodek radiowo-telewizyjny „Głos Nadziei” zrealizował film biograficzny o Annie German. – Anna German. Tajemnica Białego Anioła – rosyjski serial biograficzny w koprodukcji z Ukrainą, Polską i Chorwacją o Annie German (10 odcinków).Dla mnie osobiście zarówno polska jak rosyjska twórczośc muzyczna Anny German jest z górnej półki za co cenię tą piosenkarkę choc żałuję, że odryłem ją tak późno ale nigdy nie jest za późno na słuchanie tak wspaniałej muzyki.