Blog muzyki rosyjskiej,ukraińskiej,białoruskiej oraz bałkańskiej

SHANSON

JELENA VAENGA – ZNANA ROSYJSKA PIEŚNIARKA

Jelena_Vaenga_Wstaw_na_Blog!!!.JPGMuzykę Jeleny Vaengi odkryłem stosunkowo niedawno.W zarówno w wykonaniu oraz samych piosenkach urzekła mnie niezwykła nastrojowośc’, klimatycznośc i jak to określiłbym „mentalna cygańska rosyjskośc’” tej pieśniarki. Nie oszukujmy się ale Vaenga posiada niezwykłą charyzmę oraz osobowośc, którą otwiera w swoich pięknych pieśniach.Tradycyjnie zacznijmy od przedstawienia tej niezwykłej postaci w muzyce rosyjskiej.

Jelena_Vaenga_spiewa.jpg

BIOGRAFIA ELENY VAENGI

Yelena Vaenga - Елена Ваенга - (prawdziwe nazwisko Chruliowa) urodziła się 27 stycznia 1977 r.w Siemierowsku, Murmańskiego województwa w ówczesnym ZSRR a obecnie w Rosji- rosyjska pieśniarka, kompozytorka oraz tekściarka i wykonawczyni pieśni z pogranicza takich gatunków jak shanson, blues , pieśni wojenne, romans cygański ,ballada z elementami rock’n’rolla oraz jazzu.Pseudo „Vaenga” wzięła od nazwy swojego rodzinnego miasta Severomorska do 18 kwietnia 1951 roku, z której pochodziła jej babcia ze strony matki pieśniarki. Obecnie mieszka w Sankt-Petersburgu. Północna Rosja, w której urodziła się , wychowała oraz mieszka Vaenga stały się inspiracją do większości pieśni, które ona wykonuje.Pomimo,że pieśniarka swoją płytę pod pseudo Yelena Vayenga wydała w 2001 r.to początki kariery tej pieśniarki sięgają początku lat 90-tych. Pierwszą piosenkę napisała w wieku 9 lat, z którą zwyciężyła na Radzieckim Konkursie Młodych Kompozytorów (Wsiesoyuznyi Konkurs Mołodyh Kompozitorov) na Kol’skim Półwyspie..Później Lena ukończyła Szkołę Muzyczną.Prywatnie Vaenga jest melomanką, lubi muzykę i w swojej kolekcji posiada wiele oryginalnych płyt.Jej ulubione instrumenty to fortepian i gitara.Po ukończeniu szkoły muzycznej wyjechała do Sank-Petersburga, gdzie ukończyła Wyższą Akademię Muzyczną im.Rimskogo i Korsakova w klasie fortepianu. Otrzymała Dyplom pedagoga muzycznego oraz artysty estradowego.

Vaenga CD 2007.jpg 

STUDIA AKTORSKIE I NIEUDANY DEBIUT MUZYCZNY

Już od dzieciństwa Elena marzyła zostac aktorką, dlatego dostała się także do Akademii Teatralnej (ЛГИТМИК) na pod kierunkiem Trostinieckiego jednak studiów aktorskich nie ukończyła, gdyż w czasie studiowania została zaproszona do Moskwy do nagrania albumu, który jednak nie został wydany. Piosenki z tej płyty stały się plagiatami a mianowicie weszły do repertuaru takich wykonawców jak Strełki, Aleksandr Marshał, Tatyana Tishinskaya, grupa „Bozhya Korovka” i inni.Twórczy okres w życiu Jeleny Wajengi trwał zaledwie rok. Wayenga postanowiła kontynuowac naukę. W 2000 r. dostała się do Bałtyckiego Instytutu (БИЭПиП) W okresie studiów napisała oraz skomponowała około 500 piosenek.Vaenga studia autorskie ukończyła z dyplomem – sztuka aktorska. Jej profesorem na studiach był Piotr Siergiejewicz Velyanov (Пётр Сергеевич Вельяминов). Talent teatralny Vaenga przejawia w swoim pierwszym spektaklu pt. „Wolna para” («Свободная пара» ) grając razem z kolegą z roku studiów Andreyem Rodinovym (reż.Katerina Simileva) .

 

2011 Elena Vaenga Zjivaya struna.jpg

KARIERA MUZYCZNA ELENY VAENGI

Jako piosenkarka Elena Vaenga koncertuje od 19 roku życia czyli od 1996 r.Swoją pierwszą oficjalną płytę wydała w 2001 r. Elena Vaenga jest laureatem Sankt-Petersburskiego Festiwalu „Shlager goda 1998”(«Шлягер года 1998»), który wygrała piosenką „Cygan”. Jest także laureatem Festiwalu „Dostoynaya Pesnya 2002”. Uczestnik koncertów festiwalowych „Vesna romansa” ( «Весна романса») w WKZ Oktriabrskiy («Октябрьский»), „Volnaya Pesnya nad Volną Nevou”(«Вольная песня над вольной Невой»), „Nevskiy Briz”(«Невский Бриз»). REPERTUAR YELENY VAYENGI W repertuar piosenkarki wchodzą stare rosyjskie romanse, współczesne romanse, ballady, rosyjskie pieśni ludowe, współczesne piosenki. W 2011 r. piosenkarka wydała składankę najbardziej znanych piosenek z czasów ZSRR. Vaenga grała także solowe koncerty: w Domu Kultury im.M.Gorkiego,w BZK Oktiabrskiy («Октябрьский»). Żywy dźwięk, żywy głos, uczuciowośc, nastrojowośc i kobiecośc to cechy, które są nierozłączne w Jeleny Wajengi jako pieśniarki oraz cechy jej piosenek. 17 października 2008 r.Jelena Wajenga wraz ze znanymi piosenkarzami wykonała swój solowy koncert „Ledianoye serdtce” ( «Ледяное сердце»). Bilety na ten koncert zostały wykupione w ciągu kilku dni zaś cała największa sala koncertowa w Petersburgu Ledyonoy Dvorets (Ледовый Дворец) była zapełniona fanami piosenkarki. 15 listopada 2008 r. w Moskwie Yelena Vayenga wystąpiła w solowym koncercie w Sali koncetowej „Mir” w Moskwie.Od 28 do 30 stycznia 2009 r.odbyły się jej solowe koncerty w BZK „Oktiabrskiy” w Sankt-Petersburgu ,gdzie również zebrała pełną salę swoich słuchaczy.

DLINNYE KALIDORY(NINA) (2001)

 

 MY POPALI S TOBOI POD DOZD (2003)

 DZIUNY (2007)

 BELAYA PTITSA (2008)

 KONCERT VKZ OKTIABRSKIY 28.01.2014