Blog muzyki rosyjskiej,ukraińskiej,białoruskiej oraz bałkańskiej

ROSYJSKI POP

FILIP KIRKOROW - wykonawca muzyki pop - były mąż Pugaczowej

Filip Kirkorow z pewnością przejdzie do historii rosyjskiej muzyki jak były mąż Ałły Pugaczowej. Jedni pisali,że powodem ich rozwodu była nieślubna córka Kirkorowa, którą  ujawniły media, inni pisali,że Kirkorow nie uznaje rozwodu z Pugaczową i nadal chce być z ją. Jednak skupmy się na jego karierze muzycznej gdyż jest to niewątpliwie utalentowany i ciekawy muzyk, który wylansował wiele przebojów. Począwszy od lat 80-tych kończąc na współczesnych latach Filip Kirkorow na trwale wpisał się w muzykę rosyjską jak rosyjski wykonawca muzyki, twórca wielu przebojów a przede wszystkim utalentowany wokalista o niezwykle ciekawej i wyjątkowej barwie głosu. 

BIOGRAFIA PIOSENKARZA

Filip Kirkorow urodził się 30 kwietnia 1967 roku w Warnie w Bułgarii. Rosyjski i radziecki piosenkarz, aktor, kompozytor a także producent narodowości bułgarskiej. 


Filip Kirkorow ze swoim ojcem Biedrosem Kirkorowym,który nie wierzył w to,żę jego syn zostanie znanym piosenkarzem.Jednak nie daleko pada jabłko od jabłoni.

Urodził się w rodzinie armeńskiego piosenkarza Biedrosa Kirkorowa oraz bułgarskiej piosenkarki, Viktorii Kirkorowej. Jak wspomina już od 5-go roku życia jeździł z rodzicami w trasach koncertowych. Jego sławę przewidziała niejaka Vanga, bułgarska kobieta-jasnowidz (1912-1996), która powiedziała rodzicom Kirkorowa :"Widzę Waszego syna na górze otoczonej ludźmi a on stoi i wymachuje metalowym kijem". Po kilku latach było wiadomo ,że symboliczna góra to muzyczny Olip zaś metalowy kij - mikrofon.

darmowy hosting obrazków

Słuchacze muzyki różnie go odbierają. Dla fanek jest idolem i utalentowanym kompozytorem  o egzotycznj urodzie zaś dla innych jest sentymentalnym tandeciarzem , który śpiewa piosenki wyłącznie o miłości a przy tym powiela wzorce greckiej i bułgarskiej muzyki, które przetwarza na rosyjskojęzyczny pop. My jednak weźmiemy drugą wersję i zauważmy, że Kirkorow jest muzykiem, który występuje na rosyjskiej scenie od 1984 roku. 

PRZYJAZD KIRKOROWA DO MOSKWY

Kiedy Filip miał 7 lat jego rodzice przeprowadzili się z Bułgarii do Moskwy, na sławną dzielnicę moskiewską Tagankę, gdzie piosenkarz spędził dzieciństwo i swoją młodość. Tutaj ukończył szkołę zaś wakacje spędzał w rodzinnej Bułgarii. W dzieciństwie nie interesował się piłką nożną tak jak większość chłopców zaś uczęszczał na lekcje gitary i pianino więc ukończył Muzyczną Akademię w Moskwie.

Pugaczowa z Kirokorowem poznali się kiedy przyszłemu piosenkarzowi było zaledwie 11 lat i to właśnie ojciec piosenkarza - Biedros Kirkorow przedstawił sławnej Alle swojego syna. Wtedy ojciec przyszłego piosenkarza z Pugaczową grali  na jednej trasie koncertowej. 

ŚWIATOWA KARIERA KIRKOROWA

Także matka Pugaczowej i babcia Kirkorowa spotkały się na jednej drodze losu - w jednym z moskiewskich szpitali. W jego karierę muzyczną najbardziej wierzyła babcia. Zaś ojciec piosenkarz powątpiewał w talent Kirkorowa - "Mógłbym dać głowę uciąć,że z jego nie wyrośnie artysta".A oto jak 18-letni Filip Kirkorow w 1985  śpiewał z ojcem piosenkę "Aloszka":

Jednak stało się inaczej . Kirkorow stał się jednym z najpopularniejszych muzyków pop w Rosji a także w całej wschodniej Europie. Jest także popularny w Niemczech i z tego powodu musiał nauczyć się języka niemieckiego, potrzebnego do śpiewania tłumaczeń jego przebojów na język germańskich sąsiadów. 

SUKCES FILIPA KIRKOROWA

Wydając 25 płyt ma jeszcze wiele do przekazania i szykuje najnowszą produkcję, która ma ukazać się w następnym roku. Kirkorow jest niewątpliwie pod względem sławy męskim odpowiednikiem Sofi Rotaru czy Ałły Pugaczowej. Ma liryczne i poetyckie piosenki a przez to do muzyki rosyjskiej wiele orientalnych rytmów i bałkańskich klimatów dodając temperamentu dla rosyjskiej muzyki pop. Nie zgadzam się też z opinią,że to właśnie ślub z Pugaczową przyczynił się do tego, że Kirkorow osiągnął ogromny sukces muzyczny gdyż już w 1988 roku Pugaczowa zaprosiła Kirokorowa do swoich "Rożdżestwienskich wstrech".

Zaś od 1988 roku piosenkarz zdobył popularność piosenką "Mnie mama ticha gawariła", która doczekała sie także białoruskiej wersji (zespół Lider) oraz polskiej. Pamiętajmy jednak, że oryginalna wersja jest z 1975 roku i wykonuje grecki wykonawca Stavros  Kougioumtzis. Filip Kirkorow poza Rosją i Bułgarią koncertował w wielu krajach Europy: Niemczech, Grecji, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii.  Zaś w 1995 roku był przedstawicielem Irlandii w Konkursie Eurowizji. Pomimo, że zajął 17 miejsce to zainteresowali się im wydawcy muzyczni zza oceanu. Zaproponowali wydanie materiału w języku angielskim a  w 1998 roku piosenkarz odbył trasę koncertową po USA.


Bilety w USA kosztowały po 200 dolarów. Kirorow uczestniczył także w amerykańskim telewizyjnym show “Michael Jackson and Friends. What more can I give” gdzie reperezentował rosyjskich wykonawców.  Grał także trasy koncertowe , z których środki były przeznaczone dla dzieci ze zbombardowanej w 1999 roku Serbii.  Kirkorow grał na tej samej scenie jak Michael Jackson, W Rosji zaś gra koncerty dla 17-totysięcznej publiczności.


Na sukces Kirkorowa pracowały także telewizyjne stacje i blisko 100 dziennikarzy, dzięki którym retransmisje jego koncertu oglądała 50-milionowa publiczność w Rosji a także w jej sąsiednich krajach. Niebywały sukces Kirkorow odniósł we Włoszech grając koncerty na trasie wraz z Andreą Bocelli, Lucianno Pavarotii czy Vanessą May. W 2002 roku gra trasę koncertową w Kanadzie. W 2003 roku zostaje prowadzącym show "Utro z Kirkorowym" w komercyjnej stracji telewizyjnej STS.  Zagrał także w kilku rosyjskich filmach: "Sałon krasoty" (2000r), "Lyubov w bolshom gorode" (2009) oraz w musicalach "Wiechera na hutare bliz Dikańki" , "Prikluczenija Wierki Serduchki" oraz "Biezumnyj dień". Zagrał także w meksykańskiej telenoweli "Tak jak w kinie".

Kirkorow ma w swoim repertuarze kilka dynamicznych piosenek w stylu bałkańskim i greckim:

Jednak przeważają ballady o tematyce romantycznej. Zwróćcie uwagę na wysoki poziom aranżacji oraz teledysków utrzymanych w nowoczesnych zachodnich standardach.Zapraszam do oglądania i komentowania:

JA BIEZ TIEBIA UMRU

JEDINSTWIENNAJA MAJA:

NIEMNOGO ŻAL'

ŻESTOKAJA LUBOV (jest polski plagat - zgadnijcie kto śpiewa:))

TY POWIERISH

PROLIETEILI :

W SERDTSE 1000 SVECHEY(2008)

TY TY TY (1990) pierwszy przebój KIRKOROWA


NOWOŚĆ 2010 od KIRKOROWA - MY TAK NIELIEPO RAZASZLIŚ