Blog muzyki rosyjskiej,ukraińskiej,białoruskiej oraz bałkańskiej

ROSYJSKI FOLK-POP

ZOŁOTOJE KALCO - Rosyjska muzyczna dusza na dłoni narodu

Czołowym przedstawicielem rosyjskiej muzyki folkowej we współczesnym wykonaniu zdecydowanie jest grupa ZAŁATOJE KALCO. W tym roku mija 15 lecie od debiutu zespołu na rynku fonograficznym oraz 25-lecie pracy artystycznej Nadieżdy Kadyszewej, która jeszcze przez ZAŁATYM KALCOM śpiewała w innych zespołach folkowych.  Ten zespół tworzy duet - charyzmatyczna wokalistka - Nadieżda Kadyszewa- Kastiuk oraz założyciel zespołu , kompozytor, akordeonista - Władimir Kastiuk - prywatnie mąż Nadieżdy Kadyszewej. Kadyszewa początkowo śpiewała w zespole RASIJANOCZKA, który zostawiła aby założyć ZAŁATOJE KALCOGrupa ZAŁATOJE KALCO powstała w 1988 roku. Początkowo zespół grał ludowe piosenki rosyjskie, białoruskie oraz ukraińskie. Zespół bardzo szybko zdobył sławę w Rosji i poza granicami tego kraju. Grupa koncertowała głównie za granicą czyli w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Francji we Włoszech, USA, Boliwii,  a także w Japonii.

Nadieżda Kadyszewa urodziła się 1 czerwca 1959 r. we wsi Staryj Makłausz, Klawinskij Rajon, Samarskie wojewóctwo w Rosji. Nadieżda miała 4 siostry zaś jej ojciec Nikita Michajłowicz Kadyszew był pracownikiem rosyjskiej kolei. Kiedy Nadieżdie było 10 lat zmarła jej matka zaś ojciec ożenił się drugi raz. Nadieżda miała ciężkie życie, gdyż macocha troszczyła się o swoje córki zaś Nadieżdę zaniedbywała. 

Gdy Nadieżda ukończyła 8 klasę musiała zostawić rodzinną wieś i wyjechała do Łobina, gdzie pracowała w fabryce tkanin. Później wyjechała do Moskwy . Tam ukończyła średnią szkołę oraz Państwową Akademię Muzyczną. Tam też poznała Władimira Kostiuka, swego przyszłego męża, z którym założyła grupę folkową ZAŁATOJE KALCO. Dopiero od 1995 roku ZAŁATOJE KALCO regularnie zaczęło wydawać albumy. Do tej pory grupa wydała 24 płyty.  Pierwszy album "Winawata li ja" stał się bestselerem i zdobył status platynowej płyty. Kolejny album "Tieczet uczej"  przez 10 tygodni był w pierwszej 10tce najlepiej sprzedających się rosyjskich płyt 1995 roku. Tuż po wydaniu krążka "Ech, sud'ba maja sud'ba" w 2000 roku grupa zdobyła popularność w Niemczech gdzie zagrała trasę koncertową z repertuaru złożonego z tego albumu.

darmowy hosting obrazków

W czerwcu 2010 roku ukazał się najnowszy krążek grupy, który nosi tytuł "Sudarynia". Płyta jest utrzymana w charakterystycznym stylu ZAŁATOHA KALCA. Zawiera 25 utworów w większości nagranych w latach 90-tych , które ujrzały światło dzienne na tym albumie . Jedynie tytułowa piosenka "Sudarynia" oraz piosenka "Sorwali rozu" jest utworem skomponowanym w tym roku. Album zawiera także kilka couverów: "Milion ałych roz" z repertuaru Ałły Pugaczowej oraz rosyjską wersję piosenki Boney M. "One whay ticket", która jest pod tytułem "Sinij iniej". Teksty piosenek dla zespołu  najczęściej piszą popularni współcześni rosyjscy czyli: Władimir Stiepanow, Wladimir Peleniagre, A.Stiepanow, W.Borisow,W.Czursow.Parę lat temu ukazal się album DVD ze wszystkimi teledyskami i koncertami DVD grupy ZAŁATOJE KALCO.

W rodzinie Kadyszewych każdy odgrywa swoją ważną rolę. Nadieżda Kadyszewa nie tylko śpiewa ale projektuje stroje Załatoha Kalca. Mąż Władimir Kadyszew odpowiedzialny za aranżacje i kompozycje zespołu. Zaś jedyny syn Kadyszewych - Hrihorij Kostjuk (ur.1984) - jest menadżerem zespołu swoich rodziców. Jak podaje portal afisha.mail.ru wkrótce jego rodzice zostaną dziadkami.

Oglądając teledyski tej grupy ma się wrażenie,że są one mentalnie najbardziej rosyjskie i swojskie ze wszystkich wschodnich zespołów folkowych gdyż przeważnie nagrywane w plenerze rosyjskiej wsi. Kady teledysk Załatoha Kalca przypomina oddzielny film i opowiada własną historię piosenką a także barwnym obrazem.Często w nich można dopatrywać się motywów znanych z powieści rosyjskich pisarzy (np. z powieści Michaiła Szołochowa "Tichij don").

darmowy hosting obrazków

Zespół ZAŁATOJE KALCO wyróżnia się od innych zespołów różnorodnością różnokolorowych strojów, które projektuje sama Nadieżda Kadyszewa. Oglądając starsze teledyski da się zauważyć, że Nadieżda Kadyszewa  była kobietą "przy kości". Lecz przez ostatnie dwa lata tda się zauważyć,że gwiazda schudła a to dzięki hollywoodskiej diecie aż...20 kilogramów. Jak sama piosenkarka mówi,że zrezygnowała z posiłków po godz.18. Piosenkarka stroni od słodyczy i potraw mięsnych. Zmieniła także kolor włosów z brązowych na blond. Jak widać dieta i nowy image zadziałał odmładzająco na Nadieżdę.

Źródła:

Wikipedia Nadiezhda Kadyshewa

 Biografia Kadyszewoj

Recenzja płyty Sudarynia

Kadyszewa schudła!

 Zatem zapraszam do oglądania i komentowania muzyki oraz teledysków:

ZAŁATOJE KALCO - JA WSTRETIŁ ROZU (2010)

DAWAJ MY SZCZASLIWY BUDIEM (2009)

ZACZEM ETA LIETA (2000)

POJ GITARA , POJ (1997)

SUD'BA MAJA SUD'BA (2000)

TYECZOT RUCZEJ (1995)

OJ, KALINA KUDRAWAJA (1997)